Formaţia Politehnica Iaşi a câştigat vineri seară meciul disputat pe propriul teren contra celor de la Academica Clinceni.

Elevii lui Mihai Teja s-au impus pe gazonul din Copou cu scorul de 2-0, prin golurile reuşite de Horşia în minutul 47 şi de Adrian Bălan în minutul 78.

Primul gol al ieşenilor a venit după o combinaţie în careul oaspeţilor, în vreme ce penaty-ul a fost acordat gazdelor după unn fault făcut în careu asupra lui Platini, care a intrat pe teren după pauză.

În prima repriză, jocul a fost destul de echilibrat, ambele echipe jucând cumva temătoare. Chiar şi aşa, Iaşul a presat mai mult şi a avut unele oportunităţi de a înscrie.

Iaşul se instalează, pentru câteva ore, pe primul loc al Ligii I, după ce a reuşit să acumuleze 7 puncte în primele trei meciuri şi cu un golaveraj de 4-1.

În etapa următoare, ieşenii vor merge la Voluntari, unde speră să obţină măcar un punct.