Formația Politehnica Iași a fost învinsă astăzi, în deplasare, scor 0-1 (0-0), de Sepsi Sf. Gheorghe.

Ieșenii încep bine meciul și în minutul 5 Cristea ratează o mare ocazie. Găsit în careu pe partea stângă, atacantul ieșenilor înceară un lob, care trece puțin peste poartă.

Replica gazdelor vine două minute mai târziu. Csiszer centrează la bara a doua pentru Fülöp, iar mingea nimerește bara.

Până la pauză, gazdele presează constant și Safranko (’20, ’29) și Gal (’25, ’40) nu reușesc să-l învingă pe Târnovanu.

Partea a doua a meciului începe la fel ca prima, cu oieșenii ratând o mare ocazie. În minutul 47, Breveld reia din câțiva metri în Niczuly, însă de la margine se semnalizează greșit ofsaid.

Gazdele revin la cârma partide și Safranko n uajunge la mingea centrată bine de Deaconu, în minutul 79.

Cu opt minute înainte de final, ieșenii pot da lovitura, însă Luckassen, rămas singurul cu portarul, este blocat de Niczuly.

În minutul 85, gazdele reușesc golul victoriei, Fülöp trage la poartă, respinge Tîrnovanu până la Safranko, care reia în poartă din câțiva metri.

Articolul precedentAvertisment din partea medicilor ieșeni: S-a dublat numărul bolnavilor de gripă!