Formația Politehnica Iași a fost învinsă în această seară, în deplasare, scor 0-4 (0-1), de Astra Giurgiu.

Veniți după victoria obținută în fața campioanei, CFR Cluj, ieșenii sperau să obțină un rezultat pozitiv și la Giurgiu.

Începutul de joc este echilibrat și, în minutul 6, Cristea trage peste poartă, din lovitură liberă, din poziție bună. La cealaltă poartă, tot din lovituri libere, Budescu și Alibec încearcă vigilența lui Târnovanu.

Gazdele deschid scorul în minutul 27, după o lovitură de colț executată fabulos de Budescu. Ieșenii revin în joc și Andrei Cristea e aproape de egalare în minutul 35.

În prelungiri, Hațegan îl elimină extrem de ușor pe Francis Cristea, arătându-i al doilea cartonaș galben și, implicit, pe cel roșu.

După pauză, chiar dacă au un om în minus, ieșenii se instalează în terenul advers, fără a-și crea însă ocazii importante.

Pe contră, în minutul 75, Begue îl servește pe V.Gheorghe, care fentează portarul și înscrie.

Ieșenii încearcă să dea măcar golul de onoare, însă în loc de 1-2 se face 0-4, în două minute. Budescu mai reușeșet un gol spectaculos în mintuul 84, pentru ca în 86 V. Gheorghe să înscrie pe un contraatac inițiat de Alibec.

Articolul precedentGuvernul Ludovic Orban a trecut de votul Parlamentului. Cine sunt noii miniștri
Articolul următorExperienţe inedite pentru elevii ieşeni, prin intermediul Erasmus