Formația Politehnica Iași a fost învinsă duminică într-un meci amical susținut în Turcia, scor 1-2 (1-2), de echipa ungară Dyosgyor.

Florin Gardoș a marcat primul său gol pentru formația din dealul Copoului, în minutul 28, cu un șut din careu.

Ungurii au întors rezultatul în nouă minute după golurile marcate de Vernes (‘32) și Bardos (‘41).

La ieșeni a debutat portarul spaniol Ruben Mino, acesta fiind integralist și spaniolul Orti.

Antrenorul Flavius Stoican a folosit următoarea formulă de joc: Mino – Bosoi (‘60 Gallego), Gardoș (‘45 Mihalache), Cioinac (‘45 Enoh), Bădic (‘26 Ștefanovici) – Rus, Mihăescu (‘52 Popescu) – Burlacu (‘45 Panțîru), Orti (‘45 Chelaru), Platini (‘45 Patrick Petre) – Kizito (‘45 Zaharia).

Nu au evoluat în acest meci jucătorii Rusu, Sin, Qaka, Frăsinescu, Flores, Sanoh și Danale, aceștia antrenându-se separat.

Mâine, de la ora 16.00, Poli Iași va juca un nou amical, cu formația croată Dinamo Zagreb.