Formația Politehnica Iași a fost învinsă în această seară, pe teren propriu, scor 1-2 (0-0), de Gaz Metan Mediaș, și rămâne la trei puncte deasupra locului de baraj.

În prima repriză, ambele echipe au ocazii mari, însă fără rezultate concrete pe tabelă.

Gaz Metan începe foarte bine repriza a doua și Rondon deschide scorul în minutul 51, când a reluat cu capul o centrare de a lui Caiado. După câteva minute, când ieșenii nici bine nu s-au așezat în teren, Luis Aurelio punctează pentru 2-0, după o fază de contraatac-școală, cu un șut din interiorul careului, pe lângă Mino.

Ieșenii revin rapid în joc, după lovitura liberă bătută bine de Nascimento. Mingea care nimerește bara revine în teren și Sanoh o împinge cu capul în poarta goală.

Elevii lui Stoican forțează egalarea, însă oaspeții se apără bine până la final.

Victorie mare pentru Gaz Metan, care se instalează pe primul loc al play-out-ului, în timp ce ieșenii încep să aibă emoții legate de salvarea de la retrogradare.