Formația Politehnica Iași a ratat intrarea în play-off după ce a fost învinsă în această seară în deplasare, scor 0-2 (0-0), la Pitești, de FC Hermannstadt, în ultima etapă a sezonului regular.

Obligați să câștige și să spere într-o remiză între FC Viitorul și FC Botoșani, elevii lui Flavius Stoican au făcut un joc modest, singurul șut pe poartă fiind expediat în ultimul minut al prelungirilor. În aceste condiții, a fost imposibil ca ieșenii să aibă pretenții la cele trei puncte.

Gazdele încep bine meciul și, în minutul 8, Rusu reține șutul lui Popovici. Elevii lui Miriuță continuă să domine și în minutul 20, după o acțiune a lui Blănaru, Rusu iese greșit, însă atacantul sibian trimite în plasa laterală.

După pauză, tot gazdele joacă mai bine și în minutul 55 Popovici trimite cu capul în brațele lui Rusu din poziție foarte bună.

Gazdele deschid scorul în minutul 71după o centrare a lui Blănaru, din poziție de ofsaid). Singuru cu poarta goală, Popovici reia în plasă.

Cu două minute înainte de final, Mihalache greșește o preluare, pierde mingea, îl faultează pe Jazvic din postura de ultim apărător și este eliminat. După numai două minute, Jazvic înscrie din centrarea lui Petrescu.

Scor final 2-0 pentru sibienii și elevii lui Flavius Stoican vor lupta pentru rămânerea în prima ligă.

Articolul precedentSe caută soluţii pentru deschiderea de centre medicale de permanenţă în mediul rural
Articolul următorIeşean arestat pentru trafic de persoane. Infracţiunea ar fi fost comisă în Belgia