Formația Politehnica Iași a fost învinsă astăzi, în deplasare, de Academica Clinceni, scor 0-1 (0-0), după un nou meci modest făcut de elevii lui Mihai Teja.

Gazdele încep curajos și sunt aproape de gol încă din minutul 7. Două  șuturi consecutive, trase de Matei și Buziuc, sunt apărate curajos de Târnovanu.

Replica ieșenilor vine în minutul 20, când Carlone șutează puternic, fără preluare, în bară, de la 14 m, lateral stânga.

După pauză, tot gazdele sunt mai incisive. În minutul 50, Vojtus trimite în bară din apropiere. După alte trei minute, Buziuc preia neglijent și ratează de la 8 m. Academica pune din ce în ce mai mare presiune Vojtus trece și el pe lângă gol în minutul 55.

În minutul 71, gazdele reușesc deschiderea scorului, în urma unui corner executat de Cebotaru, Vojtus prelungește cu capul și Achim reia în plasă.

Ieșenii încearcă să revină în joc, domină steril, dar nu reușesc să pună în real pericol paorta adversă.

Scor final 1-0 pentru Academica Clinceni și Poli ratează șansa de a urca pe loc de play off.