Formația Politehnica Iași s-a calificat în această seară în semifinalele Cupei României după ce s-a impus pe teren propriu, scor 3-2 (2-0), în fața echipei CSU Craiova.

Ieșenii încep bine meciul, pun presiune pe adversar și în minutul 9, Hoşia e lăsat singur cu portarul Pigliacelli, dar trage slab şi ratează o şansă foarte bună.

După alte patru minute, se face 1-0. Breeveld îl lobează pe Pigliacelli, din interiorul careului, şi deschide scorul.

În minutul 17, Andrei Cristea scapă spre poarta lui Pigliaceli, se opreşte puţin şi îi pasează în lateral lui Lukasen, care trimite mai departe la Horşia. Acesta driblează un adversar şi trage, dar defecutos, mult pe lângă poarta lui Pigliacelli.

Oltenii echilibrează meciul, domină steril, fără emoții pentru poarta lui Rusu. În minutul 42, Horşia înscrie, după două ocazii ratate. Acesta marchează dintr-o semifoarfecă laterală, după o centrare venită din stânga.

După pauză, oltenii ies mai motivați de la vestiare, dar prima mare ocazie aparține Iașului. Cristea trage pe lângă poartă, din poziție foarte bună.

În loc de 3-0 se face 2-1 în minutul 54, Dan Nistor reduce din diferenţă, după un penalty scos de Koljic.

Ieșenii renunță la orice idee de atac, oltenii presează, fără a avea ocazii mari.

În minutul 90, Nistor face dubla, cu un şut din afara careului şi egalează înainte de finalul partidei.

Ieșenii pun mingea la centru, trimit pe dreapta la Pasglia, care centrează perfect pentru Breveld, care înscrie golul unei calificări istorice.

Articolul precedentMeci de infarct în Copou! Calificare senzațională în semifinalele Cupei României
Articolul următorLa un pas de tragedie! Un microbuz de călători a ars complet la Leţcani. Erau 10 persoane la bord