Formația Politehnica Iași a fost învinsă astăzi, în primul meci amical disputat în Turcia, de formația poloneză Korona Kielce, scor 0-3 (0-0).

Prima repriză a fost dominată de elevii lui Flavius Stoican, care au ratat ocazii mari prin Flores (‘17), Sanoh (‘22) și Enoh, care a nimerit bara. Singura fază mai importantă la poarta ieșenilor a fost o bară, după o fază fixă.

Polonezii au deschis scorul în minutul 49, prin Felicio Brown, cu un șut de la 18 metri și au majorat diferența trei minute mai târziu prin același Brown, tot cu cu un șut de la marginea careului.

Brown și-a trecut în cont hatrick-ul în minutul 70.

Pe final, ieșenii puteau reduce din diferență, dar Kizito și Patrick Petre au ratat două ocazii mari.

La Poli Iași au debutat în acest meci Florin Gardoș și Andrei Burlacu, jucători aduși sub formă de împrumut de la CSU Craiova. Gardoș a jucat pe toată durata reprizei secunde, în timp ce Burlacu a jucat doar 30 de minute.

Antrenorul Flavius Stoican a folosit următoarea formulă de echipă: Rusu (‘45 Târnovanu) – Gallego (‘30 Bosoi, ‘61 Rus), Mihalache (‘30 Mihăescu, ‘61 Popescu), Frăsinescu (‘45 Gardoș), Sin (‘45 Bădic, ‘72 Ștefanovici) – Qaka (‘45 Kizito), Cioinac (‘61 Cracea) – Zaharia (‘30 Burlacu, ‘61 Panțîru), Sanoh (‘45 Danale), Flores (‘45 Patrick Petre) – Enoh (‘45 Chelaru).