Formația Politehnica Iași a obținut astăzi prima victorie în cadrul stagiului de pregătire din Turcia, învingând cu scorul de 2-1 (0-0), echipa de primă ligă iraniană FC Estheglal.

După o primă repriză cu multe ocazii ale ieșenilor, elevii lui Stoican au deschis scorul în minutul 57, prin Burlacu, jucător adus sub formă de împrumut în această iarnă de la CSU Craiova. Intrat în minutul 55, în locul lui Sanoh, Burlacu a transformat penalty-ul obținut de Patrick Petre.

Iranienii au restabilit egalitatea în minutul 71, după un contraatac.

În minutul 81, ieșenii au mai avut un penalty, dar Kizito a ratat.

În prelungiri, Politehnica a înscris golul victoriei prin Laurențiu Rus, după un contraatac inițiat de Danale.

Antrenorul Flavius Stoican a folosit următoarea formulă de joc: Rusu – Gallego (‘55 Bădic), Gardoș (‘55 Mihalache), Frăsinescu (‘55 Bosoi), Sin (‘55 Mihăescu) – Qaka (‘55 Zaharia, ‘85 Danale), Cioinac (‘68 Cracea) – Sanoh (‘55 Burlacu, ‘85 Ștefanovici), Flores (‘55 Kizito), Panțîru (‘55 Rus) – Enoh (‘55 Patrick Petre, ‘60 Chelaru).

În primul amical din Turcia, Politehnica Iași a fost învinsă cu scorul de 3-0 de echipai poloneză Korona Kielce.