Formația Politehnica Iași s-a impus vineri aseară, în deplasare, scor 6-3 (2-1), în fața echipei Concordia Chiajna, în meciul cu cele mai multe goluri din acest sezon de campionat.

Ieșenii încep în forță meciul și în minutul 8 e deja 2-0 după reușitele lui Cristea (‘5) – șut de la 8 metri, la colțul lung din centrarea lui Sanoh și Sanoh (‘8) – reluarea în poartă după ce Marc respinge greșit reluarea lui Frăsinescu.

Gazdele revin în joc în minutul 21, după ce Marc reia în poartă după o lovitură liberă.

Pe finalul primei reprize, ieșenii își pot majora avantajul însă Caprco intervine senzațional la o lovitură de cap a lui Cristea în minutul 36, iar în minutul 43 respinge șutul lui Flores, de la 30 metri.

La trei minute după pauză, Platini insistă la un balon pe partea dreaptă, centrarea sa este deviată inapoi, la 10 metri, de unde Flores înscrie pe jos.

După alte șapte minute, la contraatac al Iașului, Cristea îl deschide pe Sanoh, care finalizează din careu.

În minutul 57 se face 5-1 pentru ieșeni după ce Cristea înscrie pe lângă Caparco.

Gazdele revin în joc în numai trei minute. Marc punctează pentru 2-5 în minutul 64, la o învălmășeală în fața porții lui Rusu, pentru ca Albu să înscire pentru 3-5 la un corner,

În primul minut al prelungirilor, Platini stabilește scorul final dintr-o centrare a lui Zaharia.