Formația Politehnica Iași a încheiat actuala ediție de campionat cu o înfrângere, pe teren propriu, în fața echipei FC Botoșani. Cu niște jucători mediocri și un antrenor pe măsură, echipa din dealul Copoului a fost învinsă astăzi cu scorul de 2-0 (0-0) de o formația alcătuită în mare măsură din juniori sau jucători care au evoluat foarte puțin în acest sezon.

Începutul de joc este echilibrat, cu un plus pentru gazde, care reușesc să introducă mingea în poartă în minutul 8, prin Garros, dar reușita este anulată eronat pentru un fault la portarul Fraisl.

Până la pauză, se joacă încâlcit, la mijlocul terenului, cu greșeli în lanț de o parte și de cealaltă.

După pauză, botoșănenii sunt mai insistenți și în minutul 47 reușesc deschiderea scorului. Burcă înscrie cu capul de lângă Rus, după un corner executat de pe dreapta/

Ieșenilor nu le iese nimic la construcție și Holzman dublează avantajul oaspeților după un contraatac în doi, cu Corban.

Până la final, nu se mai întâmplă nimic notabil și ieșenii încheie în genunchi un sezon slab, conduși de pe bancă de un antrenor modest, care va părăsi echipa. Politehnica termină campionatul pe locul 11 și are nevoie de o împrospătare a lotului, de un antrenor mult peste mediocrului Flavius Stoican, altfel rămânerea în prima ligă pentru un sezon va fi iluzorie.

Articolul precedentFOTO: Protest împotriva fostului ministru al Justiției, Tudorel Toader!
Articolul următorPoli Iaşi, dată în judecată din nou!