Formația Politehnica Iași s-a impus astăzi, în deplasare, scor 2-1 (0-0), în fața echipei Dunărea Călărași.

Ieșenii încep modest jocul și în minutul 8 Souda trimite cu capul, din recentrarea lui Filip și Mino prinde.

Nici gazdele nu excelează și ambele formații evoluează cu frică.

În minutul 30, Ammari trage de la marginea careului, Mino respinge greu în corner. După alte cinci minute, Honciu este faultat în marginea careului. Bate Iancu, care trimite puțin peste poartă, mingea fiind deviată de zid.

După pauză, gazdele urcă mai mult în atac și în minutul 52, Souda reia cu capul, dar Mino respinge cu un reflex uimitor.

Se joacă pe contre și după o ratare mare a lui Ammari, Petre trimite puțin pe lângă poartă după centrarea lui Sin.

În minutul 69, gazdele deschid scorul. Iancu înscrie direct din corner, după o execuție cu efect, cu largul concurs al lui Mino.

Finalul le aparține ieșenilor, care în cinci minute întorc soarta jocului. Mai întâi, Platini înscrie cu un șut de la marginea careului, din pasa lui Nascimento, pentru ca în minutul 87 Gardoș să înscrie cu capul, din centrarea aceluiași Nascimento.

Puncte importante pentru elevii lui Stoican, însă jocul suferă în continuare.

Articolul precedentINCREDIBIL: Alimente expirate, descoperite la vânzare în Iași