Formația Politehnica Iași a câștigat sâmbătă, în deplasare. meciul disputat în compania echipei Astra Giurgiu, scor 2-1 (0-1), în etapa a 15-a din Liga 1. Elevii lui Flavius Stoican au pus capăt unei serii de cinci înfrângeri consecutive.

După un debut de meci echilibrat, ieșenii au construit mai mult, dar nu au reușit să pună în pericol poarta adversă.

Misiunea ieșenilor părea compromisă în minutul 41, când Andrei Sin a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

Astra a deschis scorul în minutul 43, prin Valentin Gheorghe, care a reluat din mijlocul careului centrarea lui Begue.

După pauză, în minutul 49, Denis Alibec a luat la țintă bara porții lui Rusu cu un șut din marginea careului.

La faza imediat următoare, ieșenii au egalat prin Platini. Mijlocașul din Capul Verde a preluat mingea pe piept în careu, apoi a șutat plasat cu stângul.

În minutul 58, oaspeții au primit un penalty, după ce Belu a oprit cu mâna o centrare a lui Platini. Andrei Cristea a transformat lovitura de la 11 metri și ieșenii au întors în șapte minute rezultatul.

Gazdele au forțat până la final, însă lipsa de inspirație în fața porții lui Rusu a făcut ca Poli să plece cu toate cele trei puncte.

Articolul precedentPoliţist, în stare gravă, după ce a fost înjunghiat de trei ori
Articolul următorPoliţiştii ieşeni s-au alăturat proiectului “100 pentru 100”