Formația Politehnica Iași s-a impus în această seară, pe teren propriu, scor 1-0 (0-0), în fața echipei Dinamo București.

Începutul de meci este echilibrat, cu un plus pentru dinamoviști. În minutul 11, Sorescu șutează de puțin pe lângă poartă, iar în minutul 20 Filip este blocat ăîn momentul șutului.

În replică, Iriondo șutează într-un apărător, Platini încearcă să tragă, dar Skovajsa deviază mingea în corner.

Cu un minut înainte pauză, Platini recuperează o minge la 30 m, trimite perfect spre Cristea, care șutează de la  18 metri, Straton se întinde și respinge în corner.

În repriza a doua, jocul este la fel de echilibrat, fără ocazii mari la cele două porți.

În minutul 76, Cristea, rămas singur în careu, ratează din 8 metri, din pasa lui Passaglia.

În minutul 85, ieșenii dau lovitura. După o centrare a lui Șerban, Andrei Cristea preia cu spatele la poartă și înscrie la colțul lung

La ultima fază important a meciului, oaspeții ratează ocazia egalării. Rusu reține spectaculos mingea lovită cu capul de Perovic.

Scor final 1-0 și Politehnica Iași urcă peste linia barajului, cu un punct peste Academica Clinceni.

Articolul precedentMihai Chirica, după confirmarea intrării în PNL: „Sunt și voi rămâne primarul vostru, al tuturor ieșenilor!”
Articolul următorAccident grav la Iași! A fost implicat primarul Mihai Chirica! Acesta a ajuns la Urgențe! – UPDATE