Politehnica Iași s-a impus duminică seară, în deplasare, scor 3-2 (2-0), în fața echipei FC Voluntari, grație unui gol marcat de Mihăescu în prelungiri.

Ieșenii au făcut o primă repriză foarte bună, dominându-și adversarul. În minutul 4, Sin a nimerit bara, iar în minutul 13 Cioinac a reușit deschiderea scorului, după o minge respinsă greșit de Vâtcă.

Gazdele au încercat să revină în joc, dar în minutul 36 Sin a înscris cu un șut plasat la colțul lung.

După pauză, ieșenii s-au văzut deja învingători și le-au permis gazdelor să revină în joc. Căpățână a înscris cu un șut din întoarcere, din 14 metri pentru ca în minutul 79 Malfleury să restabilească egalitatea.

Tot Malfleury a fost aproape de gol în prelungiri, dar șutul acestuia din interiorul careului a lovit bară.

În al patrulea minut al prelungirilor, Mihăescu a înscris golul victoriei cu un șut plasat din careu.

În urma acestui rezultat, Politehnica Iași a urcat pe locul 8.