Copiii de la Centrul „Sf. Nicolai“ din Pașcani, testați pozitiv cu COVID-19, vor rămâne carantinați în centru

Copiii de la Centrul „Sf. Nicolai“ din Pașcani, testați pozitiv cu COVID-19, vor rămâne carantinați în centru
39 de copii au fost testați pozitiv cu coronavirus, 18 de la Centrul din Vereșeni și alți 21 de la Centrul „Sf. Nicolai“ din Pașcani.
39 de copii au fost testați pozitiv cu coronavirus, 18 de la Centrul din Vereșeni și alți 21 de la Centrul „Sf. Nicolai“ din Pașcani.
Copiii infectați cu COVID-19 de la Verșeni vor fi transferați la Spitalul de Boli Infecțioase din Iași, iar cei 21 de la Centrul „Sf. Nicolai“ din Pașcani vor rămâne în centru. Cei care vor rămâne în centru sunt copii cu dizabilități. Aceștia vor beneficia de asistență medicală.
„Personalul DGASPC de la Centrul rezidenţial „Sf. Nicolae” din Paşcani și de la Centrul rezidenţial din Verşeni precum și beneficiarii de la Centrul rezidenţial din Verşeni, identificați pozitiv la testul pentru COVD19, vor fi transferați la Spitalul Clinic de Boli Infecțioase „Sfânta Parascheva” Iași.”, au transmis reprezentanții Instituției Prefectului Județului Iași.
„Având în vedere structura funcțională și resursele materiale și umane ce pot fi diponibilizate, beneficiarii identificați pozitiv la testul pentru COVID-19 și asimptomatici din Centrul rezidenţial „Sf. Nicolae” din Paşcani vor fi carantinați în cadrul centrului urmând ca Direcția de Sănătate Publică Iași să realizeze instruirea specifică personalului centrului iar Spitalul Clinic de Boli Infecțioase „Sfânta Parascheva” Iași să asigure personalul medical necesar în vederea supravegherii permanente a pacienților carantinați în centru”, spun reprezentanții DSP Iași.
Citește și:
- 18:58 - Mitul „administratorului model” Ilie Bolojan, spulberat de Curtea de Conturi
- 16:54 - Reacția lui Raed Arafat după ce un medic a fost agresat într-un spital din Maramureș
- 16:50 - Viscolul închide drumuri și lasă localități fără electricitate
- 15:26 - STB, „gaura neagră” a Capitalei: 10.000 de angajați și o politizare cronică pe banii bucureștenilor
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Iasi și pe Google News
_4f88515c25_a3b9209761.webp)










