Garaje ilegale, demolate în Cantemir

garaje
Primăria Iași continuă campania de dezafectare și îndepărtare a garajelor și chioșcurilor construite ilegal sau abandonate pe domeniul public.
Astfel, mai multe garaje metalice cu caracter provizoriu au fost demolate săptămâna trecută pe str. Decebal nr. 14Alte construcții au fost demolate ieri pe șos. Nicolina nr. 74, iar un garaj dezafectat a fost identificat pe str. Străpungere Silvestru nr. 15..Proprietarii au fost notificați prin adrese trimise de Direcția Exploatare Patrimoniu. Dezafectarea este făcută de Servicii Publice SA, cu sprijinul Salubris SA și al Poliției Locale.„Problema garajelor a fost soluționată prin amenajarea unor construcții cu caracter provizoriu pe proprietatea Municipiului Iași care, în prezent, nu corespund interesului public prin prisma documentațiilor de amenajare a teritoriului. O parte dintre aceste construcții cu caracter provizoriu sunt realizate ilegal pe spațiul verde sau pe terenuri care fac parte din arealul de regenerare urbană. Multe dintre aceste construcții sunt folosite ca spații de depozitare pentru deșeuri menajere sau de altă natură, afectând calitatea aerului și a mediului, în general. Măsurile de sistematizare urbană au fost inițiate, într-o primă etapă, începând din anul 2016, prin inițierea și desfășurare de acțiuni de dezafectare a acestui tip de garaje. Acestea vor fi implementate gradual pe întreg teritoriul municipiului, până la finalizare“, susțin reprezentanții municipalității ieșene.
Citește și:
- 09:53 - Cum va fi vremea de Paște? Prognoză specială de la meteorologul ANM Radu Ilea
- 09:34 - Membrii CNA, convocați de Mihail Neamțu în urma retragerii licenței Realitatea Plus
- 21:47 - Tensiuni fără precedent: Trump discută retragerea din NATO și acuză Alianța că „a întors spatele americanilor”
- 20:32 - Gabriela Ruse, calificare spectaculoasă în sferturi la Linz! Când joacă Sorana Cîrstea pentru un loc în top 8
Urmărește știrile Realitatea de Iasi și pe Google News











