ILIE BOLOJAN AMÂNĂ DIN NOU CONVOCAREA CSAT PE TEMA ANULĂRII ALEGERILOR

ILIE BOLOJAN AMÂNĂ DIN NOU CONVOCAREA CSAT PE TEMA ANULĂRII ALEGERILOR
Premierul Marcel Ciolacu consideră oportună convocarea CSAT
Preşedintele interimar, Ilie Bolojan, a explicat, joi seară, că va fi convocat un CAST în primul trimescu al acestui an, dar nu pentru anularea alegerilor. ”Până în momentul de faţă nu există niciun element suplimentar care să ducă la o astfel de convocare”, a spus preşedintele interimar.
Ilie Bolojan a fost întrebat, joi seară, dacă va convoca CSAT pe tema anulării alegerilor, aşa cum a cerut premierul şi a declarat: ”Cred că e nevoie să convocăm un Consiliu, oricum este unul ordinar în primul trimestru al acestui an, în aşa fel încât să vedem dacă eistă implicaţii care ţin de competenţele CSAT, dar convocarea unui CSAT se va face pe aspecte care ţin de partea de securitate şi de apărare”.
Întrebat dacă se va discuta despre alegeri, preşedintele interimar a precizat: ”Până în momentul de faţă, nu există niciun element suplimentar care să ducă la o astfel de convocare, pe subiectul pe care l-aţi menţionat”.
Premierul Marcel Ciolacu consideră oportună convocarea CSAT, cu acordul preşedintelui interimar, pe tema dovezilor privind anularea alegerilor prezidenţiale, în urma discursulului vicepreşedintelui SUA, JD Vance, la Conferinţa de Securitate de la München, au precizat surse politice pentru News.ro.
Citește și:
- 07:21 - România rămâne sub asediul iernii. Ce drumuri sunt blocate și ce porturi rămân închise
- 07:17 - După ce viscolul a făcut prăpăd în țară, meteorologii spun că ne așteptăm la o perioadă de ploi
- 18:58 - Mitul „administratorului model” Ilie Bolojan, spulberat de Curtea de Conturi
- 16:54 - Reacția lui Raed Arafat după ce un medic a fost agresat într-un spital din Maramureș
Urmărește știrile Realitatea de Iasi și pe Google News


_4f88515c25_a3b9209761.webp)








