Invenție inedită a lui Silviu Gurlui: Dispozitiv de verificat măștile anti COVID-19

Invenție inedită a lui Silviu Gurlui: Dispozitiv de verificat măștile anti COVID-19
Conferențiarul univniversitar Silviu Gurlui, de la Facultatea de Fizică din cadrul Universității „Al. I. Cuza" Iași a fpcut un dispozitiv de verificat măștile, materiale variate, țesături sau alte materiale utilizate pentru protecția de COVID-19, care pot reține cel mai bine particulele fine cu dimensiuni de până la 0.3 micrometri.
Conferențiarul universitar Silviu Gurlui, de la Facultatea de Fizică din cadrul Universității „Al. I. Cuza" Iași a făcut un dispozitiv de verificat măștile, materiale variate, țesături sau alte materiale utilizate pentru protecția de COVID-19, care pot reține cel mai bine particulele fine cu dimensiuni de până la 0.3 micrometri.
„Deja am realizat dispozitivul de verificat măștile, materiale variate, țesături, etc. care pot reține cel mai bine particulele fine cu dimensiuni de până la 0.3 micrometri. De astăzi (ieri, 27 martie 2020 - n.r.), voi începe să prezint rezultatele preliminare. Am creat un vas buffer unde aducem particule fine în suspensie și care se află la o ușoară suprapresiune față de atmosferă. Particulele fine străbat materialul testat și măsurăm cât la sută din numărul particulelor trec. Încercăm să vedem și influența grosimii, a temperaturii și a umidității țesăturii", a spus Silviu Gurlui.
Citește și:
- 10:42 - Ștefăniță Avrămescu (AUR), despre închiderea Realitatea PLUS: „CNA-ul vrea o presă obedientă, dependentă, care să nu deranjeze și să nu pună întrebări”
- 10:17 - Omagiu pentru Mircea Lucescu. Sicirul legendarului antrenor, depus azi la Arena Națională- programul complet al ceremoniilor
- 10:13 - O nouă avertizare RO-Alert în județul Tulcea! Explozii violente s-au auzit de pe teritoriul ucrainean. 2 aeronave F-16 au fost ridicate
- 10:08 - Realitatea PLUS a cerut rediscutarea deciziei CNA. Avocat: ”Măsura este excesivă. Dacă nu se revocă, mergem în instanță”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Iasi și pe Google News











