"Mitingul diasporei": Aproximativ 20 de ieşeni s-au adunat în Piaţa Unirii, pentru a pleca spre Bucureşti

protestatari Iasi
Aproximativ 20 de
persoane s-au adunat vineri dimineaţă în Piaţa Unirii, pentru a pleca spre „Mitingul diasporei”, de la Bucureşti
. Protestatarii erau „înarmaţi” cu steaguri ale României şi Uniunii Europene, cu vuvuzele şi cu pancarte. Aceştia au precizat că vor să protesteze în Piaţa Victoriei, din Capitală, solicitând demisia Executivului, nemulţumiţi de modul de guvernare al social-democraţilor şi de decizile luate de aceştia privind legile justiţiei şi Codurile penale, de gafele premierului Viorica Dăncilă şi de faptul că liderul PSD Liviu Dragnea se află la conducerea Camerei Deputaţilor, în pofida faptului că a fost condamnat.La Bucureşti, primele maşini cu protestatari au sosit în Piaţa Victoriei încă din timpul nopţii dinspre joi, spre vineri.
„Românii din diaspora protestează pe 10
a
ugust la Bucureşti. Chemăm alături de noi pe fraţii noştri din ţară care demonstrează fără oprire împotriva corupţiei de mai bine de un an. Suntem împreună!
”, este un mesaj postat recent pe Facebook.Pe de altă parte, în mai multe oraşe din ţară vor avea avea loc acţiuni de protest, în semn de solidaritate cu românii care vor protesta la Bucureşti. Astfel, oamenii vor ieşi vineri în stradă şi în Iaşi (Piaţa Unirii), cu începere de la ora 19.00.
Citește și:
- 12:35 - Audiență record pentru Realitatea PLUS după decizia CNA: Rămânem alături de voi
- 11:45 - Realitatea PLUS a depus la Curtea de Apel acțiunea împotriva deciziei CNA. Avocat: Retragerea licenței era o chestie prestabilită înainte de ședință -VIDEO
- 11:40 - Armistițiul temporar calmează piețele. Petrolul se ieftinește puternic: este cea mai mare scădere din ultimii 6 ani
- 11:25 - Alexandra Păcuraru, despre decizia CNA de a închide Realitatea PLUS: „Nu mai există democrație când închid gura opoziției. Vom lupta cu fruntea sus!”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Iasi și pe Google News










