Proiect de 14 milioane de lei la USAMV Iași

USAMV
Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară (USAMV) „Ion Ionescu de la Brad“ Iași a câștigat două proiecte în valoare de peste 14 milioane lei prin Programul Operațional Capital Uman (POCU), în cadrul apelului de proiecte „Bursa Student Antreprenor“, ca măsură activă cu rol esențial în creșterea participării studenților din categorii vulnerabile la programe de studii de licență.
„Proiectele «Educație antreprenorială - EducAtiv» și «Măsuri active pentru creșterea participării la învățământul terțiar antreprenorial a studenților din medii defavorizate» se vor derula pe o periodă de 24 luni și au ca obiectiv principal dezvoltarea competențelor antreprenoriale ale tinerilor. Toți studenții USAMV Iași din anii terminali vor participa activ la programe de dezvoltare antreprenorială din domeniile: agricol, horticol, zootehnic, medical veterinar și industrie alimentară. Proiectele au în vedere activități de consiliere profesională antreprenorială, prin care dorim să dezvoltăm abilitățile tinerilor pentru a-și forma o imagine cât mai clară privind integrarea pe piața muncii și transmiterea de cunoștințe solide despre ceea ce înseamnă o afacere proprie în domeniul studiat", a declarat Vasile Vîntu, rectorul USAMV.
Citește și:
- 17:23 - Scandal diplomatic: Germania îl face ipocrit pe JD Vance după acuzațiile privind alegerile din Ungaria
- 16:44 - Turcia îl omagiază pe Mircea Lucescu: moment de reculegere la toate meciurile
- 16:22 - Interviu EXCLUSIV Ana Maria Păcuraru - Sara Qudah (CPJ): România intră în tiparul global al cenzurii administrative
- 15:56 - Alexandra Păcuraru, după hotărârea CNA de a menține decizia de retragere a licenței televiziunii Realitatea PLUS: „Au fost pregătiți să respingă orice argument! Au câștigat doar prima luptă”- VIDEO
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Iasi și pe Google News










