Se vrea reconstruirea Coloseului Bragadiru

Beraria_Bragadiru_-_1907
Ateneul Tătăraşi intenționează să demoleze ruinele fostului cinematograf „Tineretului“ iar în locul să fie reconstruit Coloseul Bragadiru. În acest sens, instituţia a solicitat avizul Comisiei zonale a monumentelor istorice. Proiectul a fost dezbătut de mai multe ori la nivelul Comisiei, documentaţia fiind întoarsă pentru o serie de completări.
„Intenţia domnului primar este de a reconstrui Coloseul Bragadiru. Până la construirea acestui obiectiv, eu am propus un cinematograf în aer liber. Acum, pe mine mă interesează în primul rând să pun zona în siguranţă, iar expertiza care s-a făcut a prevăzut o singură rezolvare: demolare“, a declarat directorul Ateneului Iași, Andrei Apreotesei.„Coloseul Bragadiru“ a fost un cunoscut local (cofetărie - berărie) din Iaşi, la începutul secolului trecut, atunci când, în 1911, a fost proiectat şi primul film în capitala Moldovei.Primăria Iași deţine în proprietate, din 2016, patru foste cinematografe: Tineretului, Victoria, Republica şi Dacia. În afară de ultimul obiectiv menţionat, celelalte sunt în degradare.
Citește și:
- 18:53 - Ce nu ai voie sa faci în Marțea Albă din Săptămâna Luminată, conform tradiției
- 18:49 - Cazul Televiziunii Poporului, preluat în valuri de presa internațională. Ana Maria Păcuraru: Realitatea PLUS nu va renunța
- 18:41 - Trafic infernal spre Capitală: coloane kilometrice pe A1 Bucureşti-Piteşti, aglomerație pe A2, A3, A7 și blocaje pe DN1 și DN7
- 18:33 - Ei sunt Mihai și David, cei doi tineri care au murit pe loc în cumplitul accident din Ciolpani
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Iasi și pe Google News











