Formația Politehnica Iași a fost învinsă în această seară, în deplasare, scor 1-2 (1-0), de FC Viitorul, după un meci dominat clar de elevii lui Mihai Teja, care au avut și un om în plus aproape o repriză.

Începutul de joc aparține gazdelor, însă ieșenii echilibrează și după 20 de minute de joc trec la cârma jocului. În minutul 22. Horșia reia cu capul, însă Căbuz respinge fantastic în bară. După alte patru minute, Horșia trimite puțin pe lângă. După 30 de minute de joc, Diallo scoate de pe linia porții mingea trimisă cu capul de Iancu.

Cu cinci minute înainte de pauză, arbitrul dictează ușor penalty la o fază în careu gazdelor. Bălan execută, înscrie, dar se dictează repetarea deoarece au pătruns jucătorii ieșeni în careu. Bâlan înscrie din nou și ieșenii conduc cu 1-0.

În minutul 45, Horșia e aproape de 2-0, portarul Căbuz intervenind la lovitura de cap a mijlocașului, în urma centrării lui Gallego.

În minutul 53, gazdele rămân cu un om în minus după ce De Noojer vede meritat al doilea cartonaș galben. Gazdele au mai mult mingea, dar ocaziile vin tot la poarta lui Căbuz. În minutul 73, Platini șutează din unghi de la 6 metri. Căbuz respinge, mingea ajunge la Loshaj, însă arbitrul acordă fault în atac. După alte cinci minute, Gallego trage în portarul advers din câțiva metri.

În loc de 0-2 se face 1-1 în minutul 80, Achim înscriind din penalty, după un fault al lui Radu asupra lui Rivaldinho. În primul minut de prelungiri, ieșenii se văd învinși după un lanț de gafe. Loshaj pierde o minge la 40 m, Rivaldinho scapă spre poartă și înscrie.

Se termină 2-1 pentru Viitorul după un meci în care ieșenii au ratat cât pentru trei partide și și-au dominat clar adversarul.

Articolul precedentProiect pentru premierea elevilor şi profesorilor care au obţinut rezultate remarcabile
Articolul următorFOTO: Acte false, găsite la graniţă!