Astăzi a fost programată etapa a 4-a a Diviziei A la handbal feminin.

Corona Brașov a întâlnit, în Sala Sporturilor, pe CSM Iași. Brașovencele au defilat în fața moldovencelor și au obținut a 4-a victorie din tot atâtea meciuri. Echipa antrenată de Alin Bondar s-a impus cu un neverosimil 44-18, la pauză 19-10.

Nu sunt mulțumit de atitudinea din prima repriză. Și vorbesc strict de jocul de apărare. Noi știam ce fac ele. Le-am spus jucătoarelor că poate fi totul foarte simplu. Noi nu trebuie să jucăm în funcție de ceea ce vedem pe tabelă. Trebuie să ne facem jocul și să nu existe o mentalitate de superioritate în mintea noastră. Va fi foarte complicat de gestionat sezonul. Avem o echipă tânără, dar sunt și jucătoare cu experiență. Acestea din urmă au adus un plus la echipă. Asta pentru că indiferent de adversar ele intră la fel în teren. Dar cu jucătoarele tinere este mult de muncă. Pentru că este greu de menținut la ele concentrare pe parcursul tuturor celor 60 de minute. Trebuie să rezolvăm această problemă a concentrării indiferent de adversar și de scor.

ALIN BONDAR, antrenor Corona Brașov

După 4 runde, Corona Brașov este prima în Seria B a Diviziei A, cu punctaj maxim și un golaveraj de 160-66.