Formația Politehnica Iași a fost umilită în această seară de Sepsi Sfântu Gheorghe, în deplasare, scor 1-5 (1-1), în manșa tur a semifinalelor Cupei României. Păstrând modelul dinaintea pandemiei de COVID-19, ieșenii au condus cu 1-0, după un penalty executat de Cristea, după care s-au prăbușit.

Golul lui Cristea i-a întărâtat pe covăsneni, crae s-au năpustit spre poarta lui Rusu. După câteva ocazii ratate de Lorand Fülöp, printre care și o bară, în minutul 15, Achahbar restabilește egalitatea cu un șut de la 12 m, din pasa lui Fülöp.

După pauză, în minutul 52, Lorand Fülöp înscrie cu capul, aducându-le pe gazde în avantaj.

Ieșenii nu leagă două pase și, în minutul 71, Acachbar deviază în poartă, la o acțiune individuală urmată de centrare a lui Ștefan.

În minutul 77, se face 4-1, Carnat beneficiind de o gafă a lui Rusu, care își bagă singur mingea în poartă după un șut din unghi.

Scorul final este stabilit în minutul 86 de Karanovic, cu o lovitură de cap din interiorul careului.

Articolul precedent100% TU DECIZI! Renate Weber, avocatul poporului, care a susținut asaltul PSD la Justiție
Articolul următorCare sunt grădiniţele de stat din Iaşi care vor fi deschise în perioada următoare