Formația Politehnica Iași a fost învinsă astăzi, în deplasare, scor 0-1 (0-1), de FC Hermannstadt, în ultima etapă ce se dispută în acest an.

Începutul de meci este echilibrat, cu un plus de posesie pentru agzde.

Prima fază mai importantă a partidei aduce deschiderea scorului. Romario șutează de la 14 metri, iar Diallo deviază în proprie poartă.

Ieșenii încearcă să revină în joc, însă din minutul 21 rămân cu un om mai puțin. Platini are un atac dur pe glezna lui Cordea. Mijlocașul ieșean primește cartonașul roșu, iar antrenorul Mihai Teja protestează și este trimis în tribune.

Cu un om în plus și conducând pe tabelă, gazdele se mulțumesc să țină cât mai mult de minge, în timp ce ieșenii nu reușesc să se apropie periculos de poarta adversă.

După pauză, gazdele forțează golul al doilea, însă în minutul 53 Tîrnovanu respinge greu lovitura liberă executată bine, de la 25 de metri, de Offenbacher.

Singura ocazie notabilă a ieșenilor vine de-abia în minutul 72, când Bălan preia greșit, din postura de singur cu portarul advers.

După numai șapte minute, gazdele sunt aproape de 2-0, Tîrnovanu având o intervenție decisivă la mingea trimisă cu capul de Yazalde.

Se termină 1-0 pentru gazde, iar Politehnica coboară pe locul al XI-lea, dar poate ierna pe penutlimul loc dacă Academica Clinceni și Chindia Târgoviște se impun în această etapă.

Articolul precedentCosette Chichirău: „Asfalt turnat peste noroi în cartierul Nicolina!“
Articolul următorȘedință solemnă de acordare a titlului de cetățean de onoare pentru 43 de revoluționari – FOTO