Formația Politehnica Iași s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României după ce s-a impus în fața echipei de Liga a II-a Rapid București, în această seară, la Buzău.

Cu o formulă în care au intrat mai multe rezerve, ieșenii domină începutul de joc și, în minutul 15, Loshaj trimite puțin peste poartă din lovitură liberă. Replica rapidiștilor vine în minutul 21, când Labeau ratează o mare ocazie de gol, Târnovanu intervenind inspirat și închizându-i unghiul.

Cea mai mare ocazie de gol a primei reprize aparține ieșenilor, un șut deviat fiind respins de Dulca în bară.

După pauză, tot ieșenii sunt periculoși, Cristea și Platini ratând în aceeași fază.

În minutul 65, ieșenii reușesc să deschidă scorul. Cristea este împiedicat în careu de Bonnin, care vede al doilea cartonaș galben, Tot Cristea transformă lovitura de pedeapsă.

După înscrierea golului, ieșenii cedează inițiva, se apără organizat și până la final nu mai apar ocazii mari de gol.

Scor final 1-0 și ieșenii se califică fără prea mari emoții în faza următoare a competiției.