Formația Politehnica Iași s-a impus joi seară, în deplasare, scor 2-1 (2-1); în fața echipei FC Botoșani.

Gazdele încep mai bine meciul și, în minutul minutul 5, la prima acțiune ofensivă, FC Botoșani reușește deschiderea scorului. Lorand Fulop execută bine un corner, de pe dreapta, iar George Miron a marcat cu capul din interiorul careului.

După numai șapte minute, botoșănenii își pot dubla avantajul, însă Golofca, scăpat singur spre poartă, preia greșit și Rusu reține.

În minutul 34, Poli Iași egalează. Sin centrează de pe stânga iar Platini este scăpat din marcaj de Dumitraș și marchează cu capul.

Ieșenii continuă să domine și Papa scoate greu șutul lui Cioinac de la 18 metri.

În prelungirile primei reprize, ieșenii trec în avantaj. Cristea trimite în bară din lovitură liberă, mingea ajunge la Flores care marchează pentru 1-2.

În repriza secundă, FC Botoșani domină steril, iar ieșenii se apără organizat.

Pe final, Flavius Stoican și Marius Croitoru sunt trimiși în tribune de arbitru.