Formația Politehnica Iași s-a impus aseară, la Botoșani, scor 2-1 (1-1), în fața echipei CFR Cluj.

Fără a face un joc extraordinar, elevii lui Mihai Teja au știut să speculeze gafele făcute de Arlauskis și faptul că Dan Petrescu a început partida cu opt jucători schimbați față de echipa care s-a impus la Rennes.

Începutul de joc aparține clujenilor, care presează careul ieșenilor și, în minutul 10, Costache deschide scorul cu capul, din centrarea lui Rondon.

După primirea golului, ieșenii joacă altceva și în minutul 15 ratează o dublă ocazie de a marca. Cristea trage în portar, iar Horșia șutează de puțin peste poartă.

Ieșenii țin mai mult mingea, dar nu reușesc să se apropie periculos de poarta lui Arlauskis.

În minutul 42, clujenii trec pe lângă golul doi. Mingea trimisă cu călcâiul de Costache, de la colțul careului, trece puțin pe lângă poartă.

În loc de 0-2 se face 1-1 în minutul 45. Passaglia șutează de la 20 m, cu pământul, și îl surprinde pe Arlauskis.

După pauză, clujenii încep din nou să pună presiune, însă apărarea ieșeană rezistă.

La o fază care nu anunță nimic, în minutul 76, Gallego pătrunde pe dreapta și șutează la colțul scurt, minge trecând pe sub Arlauskis și intrând în poartă.

Pe final, clujenii își masează adversarul în propriul careu, însă ieșenii se apără bine și obțin o victorie mare în fața echipei campioană.

Articolul precedentFără energie electrică pe mai multe străzi din Iași
Articolul următorCosette Chichirău: „Iașul trebuie să fie repus pe harta culturală și creativă a Europei“