FC Argeș a trecut fără mari emoții de Poli Iași, în etapa cu numărul 26 din Liga 1, scor 2-1, scrie digisport.ro.

Gazdele au început perfect meciul din Trivale. Frăsinescu a comis un penalty în minutul 6, iar Malele a deschis scorul de la punctul cu var. Poli Iași a început mai bine repriza secundă, însă apoi a urmat o eroare la centrul terenului, care i-a permis lui Malele să scape pe contraatac. Elvețianul a înscris cu sânge rece pentru 2-0, spre disperarea lui Marian Rada.

Malele putea semna tripla în minutul 66, când a lovit bara transversală. Brănescu a salvat Poli Iași la două ocazii clare ale gazdelor și a păstrat proporțiile scorului. Duranovic a redus diferența în minutul 88, dar FC Argeș s-a impus în final, scor 2-1. Jocul lui Poli Iași a arătat deplorabil, iar în runda următoare moldovenii vor juca pe terenul CFR-ului.

FC Argeș a urcat pe locul 8 în urma acestui succes, cu 33 de puncte, la patru lungimi de locul 6, ocupat de Academica Clinceni. Poli Iași rămâne pe ultima poziție, cu 16 puncte, la șase lungimi de Hermannstadt. Pentru FC Argeș urmează un duel cu Dinamo.