Formația Politehnica Iași a terminat la egalitate, scor 2-2 (1-0), partida disputată vineri seară, pe teren propriu, în fața echipei FC Voluntari.

O partidă care n-ar fi trebuit să le pună probleme gazdelor a fost la un pas de a deveni un fiasco total.

Ieșenii încep bine jocul și în minutul 8 Cristea ratează preluarea în fața porții după un schimb de pase cu Sanoh. După numai două minute, Sanoh șutează din unghi, iar portarul respinge în corner.

La cealaltă poartă, în minutul 12, Tudorie ratează incredibil din 6 metri.

Replica gazdelor vine în minutul 24 când Hodorogea salvează după lovitura de cap a lui Platini.

După jumătate de oră de joc, ieșenii tremură din nou, Gadze trimițând cu capul puțin pe lângă poartă după o gafă a lui Târnoveanu.

Urmează două ocazii mari pentru Cristea, care nu-l poate învinge pe portarul advers din poziții foarte bune.

Se face, până la urmă, 1-0 în prelungirile primei reprize. Flores înscrie la colțul lung din marginea careului mic, dintr-o pasă a lui Platini.

aDupă pauză, oaspeții ies mai mult la joc și în numai două minute de joc întorc rezultatul. Mai întâi, în minutul 56, Tudorie înscrie cu capul din centrarea de pe partea stângă a lui Vlad, după care transformă penalty-ul dictat la un henț în careu făcut de Platini.

Până la final, ieșenii domină copios și în minutul 89 Enoh restabilește egalitatea, cu un șut din interiorul careului.

Scor final 2-2 și ieșenii încheie anul la două puncte în spatele ultimului loc de play-off.