Formația Politehnica Iași a fost învinsă în această seară, pe teren propriu, scor 2-3 (2-1), de FC Hermannstadt.

Punctele luate din deplasare, cu Chindia Târgoviște, au fost irosite în fața unui adversary modest, pe care elevii lui lui Mircea Rednic i-au condus cu 1-0 și 2-1.

Începutul de joc este echilibrat, iar la prima fază mai important de poartă ieșenii deschid scorul. Luckassen înscrie cu capul din careu, din interiorul careului, după o centrare de pe partea stângă venită de la Grădinaru.

Bucuria gazdele ține doar patru minute. Vodă restabilește egalitatea cu șut din 14 metri, deviat în poartă de apărarea ieșeană.

În minutul 24, ieșenii cer penalty la un fault în careu asupra lui Grădinaru, dar Radu Petrescu face semn ca jocul să continue.

Ieșenii intră la vestiar în avantaj după golul din minutul 41. Lovitură liberă de pe dreapta executată de Horșia în careu și Lukassen înscrie de la 8 metri.

După pauză, oaspeții joacă mai bine și în minutul 55 restabilesc egalitatea. Romario înscrie din penalty, după un henț în careu al lui Cabral.

În minututul 65, Klimavicius trece pe lângă elarea. După un corner, fundașul ieșean trage din interiorul careului, dar portarul respinge în corner.

Se joacă pe contre și în minutul Debelijuh înscrie pentru 3-2, după o centrare de pe stânga.

Articolul precedentComunitatea oamenilor care se dezvoltă profesional, citesc marile cărți și investesc în educația permanentă
Articolul următorInvestiţii de peste 26 de milioane de lei pentru reabilitarea parcului Copou