Formația Politehnica Iași a fost învinsă vineri seară, pe teren propriu, scor 1-2 (1-2), de FC Viitorul, după o repriză a doua foarte bună făcută de ieșeni.

Începutul de meci a fost unul echilibrat, cu un plus pentru oaspeți.

În minutul 20, Ianis Hagi a marcat după o lansare a lui Voduţ, şutând pe lăngă Rusu.

După primirea golului, ieșenii au început să pună presiune pe oaspeți, iar în minutul 41 Cristea a restabilit egalitatea din penalty, după ce Platini a fost faultat în careu de Luchin.

În prelungirile primei reprize, oaspeții reintră în avantaj după ce Iannis Hagi transformă penalty-ul a dictat la intervenția în careu a lui Panțîru asupra lui Drăguș. În primă fază, Drăguș a executat penalty-ul, Rusu a apărat, dar arbitrul a dictat repetarea loviturii după ce Platini intrase în careu înainte ca Drăguș să execute.

După pauză, Stoican a mutat ofensiv și ieșenii și-au dominat copios adversarul. Ieșenii au atacat cu toate liniile, dar nu au reușit să-și creeze prea multe ocazii la poarta oaspeților.

În minutul 76, Cristea a bătut bine o lovitură liberă de la 20 de metri, iar Cojocaru a respins greu peste poartă.

În prelungiri, Enoh putea restabili egalitatea, însă șutul său a fost slab după o ieșire greșită a lui Cojocaru.