Formația Politehnica Iași s-a impus astăzi, în deplasare, scor 1-0 (0-0), în fața echipei FC Hermannstadt și continuă să spere la câștigarea play-out-ului.

Fără a presta un joc extraordinar, elevii lui Flavius Stoican au reușit să se impună în fața unui adversar care nu a fost în stare să treacă de apărarea foarte bine organizată a ieșenilor.

Prima jumătate de oră de joc este echilibrată, cu ambele formații temătoare. În minutul 35, Jazvic nu profită de o indecizie a lui Rus, șutul său în diagonală fiind respins în corner. La cealaltă poartă, Căbuz are mari emoții la lovitura de colț bătută de Teixeira în mintuul 40.

După pauză, la o fază de contraatac, Sanoh este faultat în careu de Pîrvulescu, iar Teixeira transformă penalty-ul.

După primirea golului, gazdele domină steril, fără să poată pune în pericol poarta lui Rusu.

Pe contratac, în minutul 89, ieșenii pot închide jocul, însă Teixeira, din postura de singur cu Căbuz îi pasează lui Bosoi, însă mingea este respinsă în ultimul moment de un fundaș advers.

În prelungiri, gazdele trec pe lângă egalare. După un henț a lui Frăsinescu în marginea careului, Tătar aruncă mingea în careu și Dâlbea nu o poate relua în poartă din cinci metri.

Scor final 1-0 pentru Politehnica Iași, care se apropie la două puncte de primul loc din play-out.

Articolul precedentMăsură majoră pregătită de Primăria Iași: Fără maşini poluante în oraș pe timpul zilei, din 2021
Articolul următorFiul lui Andrei Pleşu, sub control judiciar. Mihai Pleşu neagă acuzaţiile aduse de anchetatorii DIICOT