Formația Politehnica Iași a fost învinsă în această seară, pe teren propriu, scor 1-2, de FC Viitorul, în primul meci al lui Mircea Rednic pe banca tehnică a ieșenilor.

După ce în iarnă au schimbat aproape tot ce se putea schimba, de la foarte mulți jucători, la antrenori și președinte de club, ieșenii au rămas cu meteahna ce i-a caracterizat tot sezonul: au început bine, au deschis scorul, pentru ca pe final de meci să piardă.

Ieșenii încep perfect meciul și, în minutul 2, deschid scorul. Horșia execută perfect o lovitură liberă, de pe dreapta, și Omoh reia cu capul în poartă.

După primirea golului, FC Viitorul iese la joc și Rivaldinho reia peste poartă în minutul 7. Elevii lui Hagi se instalează în terenul advers, însă ieșenii se apără bine și oaspeții de-abia în minutul 41 reușesc să mai pună în pericol poarta lui Rusu prin Ciobanu.

Repriza a doua începe după același scenariu, doar că Omoh în loc să tragă din poziție foarte bună preferă o pasă spre Luckassen, însă mingea este interceptată de defensiva constănțeană.

Elevii lui Hagi revin la cârma partidei și reușesc în cinci minute să întoarcă rezulatul. Mai întâi, în minutul 80, Iancu trage din interiorul careului, Rusu respinge în față și Zoua înscrie din apropiere. În minutul 85, Zoua deviază bine, din interiorul careului, spre Iancu, iar acesta reia în poartă, de lângă un Grădinaru visător.

După numai trei minute, ieșenii cer penalty la intervenția lui Căbuz asupra lui Omoh, însă centralul lasă jocul să curgă.

Se termină 1-2 și Mircea Rednic mai are mult de muncă până să formeze o echipă la Iași.

Articolul precedentAndreea Berecleanu a făcut anunțul: Ce s-a găsit lângă trupul neînsuflețit al Cristinei Țopescu