INHGA: Cod portocaliu de inundaţii pentru râuri din 12 judeţe

INHGA: Cod portocaliu de inundaţii pentru râuri din 12 judeţe
Avertizarea este valabilă până miercuri, la ora 14:00
O avertizare Cod portocaliu de inundații a fost emisă, marți, de hidrologi, pentru râuri din 12 județe ale țării.
Hidrologii avertizează că sunt posibile depășiri ale cotelor de apărare.
„Începând de astăzi, de la ora 16:00, până miercuri, la ora 14:00, va intra în vigoare Codul portocaliu, care vizează judeţele Maramureş, Bistriţa Năsăud, Harghita, Mureş, Alba, Braşov, Sibiu, Vâlcea, Suceava, Neamţ, Botoşani şi Iaşi. De asemenea, este activ şi Codul galben, cu valabilitate începând de astăzi, la prânz, până miercuri, la ora 16:00, pe anumite sectoare de râuri din Maramureş, Transilvania, Crişana, Banat, Oltenia, Muntenia, Bucovina şi Moldova. Avertizarea Hidrologică vizează în principal fenomenele de scurgeri importante pe versanţi, torenţi şi pâraie, viituri rapide pe râurile mici, cu posibile efecte severe de inundaţii locale, care se pot produce cu probabilitate şi intensitate mai mare pe unele râuri mici din judeţele: Maramureş, Bistriţa Năsăud şi Suceava”, se arată într-un comunicat al Institutului Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor (INHGA).
Potrivit sursei citate, vor fi afectate bazinele hidrografice: Tisa - intrarea în ţară, Vişeu, Iza, Tur, Someş, Crasna, Barcău, Crişul Repede, Crişul Negru, Crişul Alb, Mureş, Bega, Timiş, Bârzava, Moraviţa, Caraş, Nera, Cerna, Dunăre - afluenţii mici aferenţi sectorului amonte de staţia hidrometrică Calafat, Jiu, Olt, Argeş, Ialomiţa, Siret şi Prut.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 21:59 - Tragedie pe trecerea de pietoni în Eforie Nord! Mamă și copil de 6 ani, spulberați de o mașină condusă de un șofer de 79 de ani
- 20:31 - Nicușor Dan ia în calcul un premier tehnocrat! PSD și UDMR negociază intens viitorul Guvern
- 20:25 - Verdictul lui Mircea Toma la CNA: Între libertatea de exprimare și amenzile de zeci de mii de lei. Este „discursul populist” noul pretext pentru cenzură?
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Iasi și pe Google News














