Actualitate· 1 min citire

Străzile din Iași, vegheate astăzi de peste 100 de jandarmi

1 dec. 2018, 05:39
Actualizat: 1 dec. 2018, 05:39
jandarmii_44813200

jandarmii_44813200

Articol scris de Alexandru Damian

Pe data de 1 Decembrie, de Ziua Naţională a României, aproximativ 100 de jandarmi se vor afla în misiuni de ordine publică şi pază, în vederea asigurării ordinii publice şi protecţiei obiectivelor importante din Iaşi, Paşcani, Hârlău, Târgu Frumos şi Răducăneni. 

Conform reprezentanţilor Inspectoratului de Jandarmi Judeţean (IJJ) Iaşi, se vor avea în vedere următoarele misiuni: asigurarea ordinii publice pe timpul manifestărilor prilejuite de Ziua Naţională a României în localităţile Iaşi, Paşcani și Hârlău, asigurarea ordinii publice pe timpul ceremonialului de Retragere cu torţe din municipiul Iaşi, executarea protecţiei obiectivelor aflate în responsabilitatea IJJ Iaşi. „

În vederea evitării evenimentelor nedorite şi a oricăror situaţii de natură să tulbure liniştea publică, jandarmii fac următoarele recomandări: persoanele care participă la diferitele evenimente care implică prezenţa unui public numeros trebuie să manifeste răbdare, să respecte indicaţiile forţelor de ordine şi să aibă un comportament decent, în conformitate cu normele de convieţuire socială, iar, 

î

n cazul în care sunt martorii săvârşirii unor fapte de natură antisocială, să solicite ajutorul forţelor de 

ordine”

, au precizat jandarmii ieşeni.Conform acestora, cetăţenii pot solicita ori de câte ori este nevoie sprijinul forţelor de ordine publică, fie prin contact direct, fie prin apelarea numărului unic de urgenţă 112. 

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea de Iasi și pe Google News