Vila de lux din sudul Franței a fostului ginere al lui Putin, OCUPATĂ de activiști

Vila de lux din sudul Franței a fostului ginere al lui Putin, OCUPATĂ de activiști
Doi activiști ruși au ocupat luxoasa vilă Alta Mira, din Biarritz, oraș aflat pe coasta franceză a Oceanului Atlantic, care aparține fostului ginere al lui Vladimir Putin.
Doi activiști ruși au ocupat luxoasa vilă Alta Mira, din Biarritz, oraș aflat pe coasta franceză a Oceanului Atlantic, care aparține fostului ginere al lui Vladimir Putin.
Potrivit The Guardian, proprietatea îi aparține lui Kirill Șamalov, miliardar rus care a fost căsătorit cu fiica mai mică a lui Putin, Katerina Tikhonova.
Cei doi protestatari din Biarritz, Pierre Haffner, de la partidul ucrainean Svoboda Liberté, și Serghei Saveliev au declarat că vor să ofere vila - cu 8 dormitoare și trei băi - refugiaților ucraineni care fug de războiul dorit de Putin și pentru a face acest lucru, au adăugat ei, au fost schimbate deja încuietorile de la uşile casei.
Haffner și Saveliev au mai spus că au găsit unul dintre pașapoartele lui Șamalov și o traducere a unei facturi de electricitate din Moscova.
O fotografie postată pe profilurile de Instagram îi arată pe unul din balcoanele vilei, fluturând steagul ucrainean.

Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 20:41 - George Simion, în direct la Realitatea PLUS: ”Vrem la guvernare pentru a organiza alegeri corecte. AUR, dispus la concesii în favoarea României”
- 16:35 - Un bărbat a murit, după ce a fost lovit de un acoperiș prăbușit în Vaslui - VIDEO
- 16:18 - Drona prăbușită în Tulcea dispunea de încărcătură explozivă. Reacția MApN
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Iasi și pe Google News














