Formația Politehnica Iași a fost învinsă duminică, în deplasare, de Gaz Metan Mediaș, scor 0-1. Unicul gol al partidei a fost înscris în prelungiri de Fernandes, după un joc modest practicat de elevii lui Flavius Stoican.

Gazdele au început mai bine meciul și, în minutul 7, Cobrea a prins greu un balon trimis cu capul spre poartă de Fernandes.

În minutul 17, medieșenii au beneficiat de o lovitură de pedeapsă după ce Gallego a făcut henț în careu. A executat Marius Constantin, iar Cobrea a apărat penalty-ul. Replica ieșenilor a avenit de-abia în mintuul 21, când Cioinac a trimis cu capul peste poartă după un corner executat de Cristea.

Gazdele au continuat să domine și Aurelio (’26) și Fortes (’28) au trecut pe lângă deschiderea scorului.

Repriza a doua a fost una ștearsă, cu gazdele atacând steril și cu ieșenii mulțumindu-se să se apere aglomerat și să încerce pe contraatac prin Cristea sau Platini.

În prelungiri, Eli Fernandes a adus toate punctele gazdelor în urma unei lovituri libere executate de pe stânga de Yazalde, după ce Cobrea a respins reluarea lui Cristea.

Articolul precedentProiect de cercetare de un milion de euro la Universitatea Tehnică
Articolul următorTânăr ieșean, decedat după ce a căzut de la etajul V al unui bloc