Advertising
Intervenţie chirurgicală în premieră în România
8 mar. 2021, 20:48
Actualizat: 8 mar. 2021, 20:48

Intervenţie chirurgicală în premieră în România
Articol scris de Scris de Sergiu Badarau
Este primul caz raportat în literatura de specialitate din ţara noastră în care s-a practicat o astfel de intervenţie chirurgicală.
O tânără în vârstă de 21 de ani a fost salvată în ultima clipă de tumoră medulară. Viaţa pacientei de 21 de ani a fost salvată utilizându-se pentru prima dată atât la Spitalul Clinic de Urgenţă „Prof. Dr. Nicolae Oblu” Iaşi, cât şi în România, acidul 5-aminolevulinic (5-ALA) la nivelul măduvei spinării.
Potrivit medicilor, este vorba despre o substanţă de contrast care se fixează pe celulele tumorale, delimitând mult mai uşor tumora de ţesutul sănătos din jur. Intervenţia chirurgicală a durat câteva ore şi a fost un real succes. Este primul caz raportat în literatura de specialitate din ţara noastră în care s-a practicat o astfel de intervenţie chirurgicală.
Sursa: Realitatea de Iasi
Advertising
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 08:08 - Ion Cristoiu: Demiterea lui Bolojan i-ar închide definitiv drumul spre funcția de premier
- 08:04 - Mutare strategică a Kievului: Volodimir Zelenski propune partenerilor „acorduri pentru drone” și export de armament
- 08:00 - Ce spune premierul despre banii din programul SAFE?
Advertising
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Iasi și pe Google News
Advertising
Advertising














