Cinci ani de pușcărie pentru o femeie care a creat o "gaură" de peste 4 milioane de lei la bugetul de stat
20 oct. 2018, 07:06
Actualizat: 20 oct. 2018, 07:06

evaziune
Articol scris de Scris de Alexandru Damian
Agenţii din cadrul Secţiei II de Poliţie Rurală Ciurea au pus în aplicare un mandat de executare a pedepsei de cinci ani de închisoare, emis de Tribunalul Iaşi pe numele unei femei de 40 de ani.
Femeia a fost condamnată pentru săvârșirea infracţiunii de evaziune fiscală.
Aceasta, în calitate de administrator al unei societăți comerciale, în perioada 2006 – 2010, în scopul sustragerii de la îndeplinire a obligaţiilor fiscale, a evidenţiat în actele contabile ale societăţii achiziţii fictive efectuate în perioada precizată, de la furnizorii societăţii comerciale inexistente / inactive / radiate / neplătitoare de taxă pe valoare adăugată și a prejudiciat astfel bugetul de stat cu 4.073.941 de lei, prin micşorarea în mod ilegal a obligaţiilor de plată la bugetul de stat privind taxa pe valoarea adăugată (2.226.503 lei) şi impozitul pe profit (cu suma de 1.847.438 de lei).
Pe baza mandatului de executare a pedepsei, femeia a fost încarcerată în Penitenciarul Iaşi.
Citește și:
- 10:28 - Ședință de urgență la BNR: decizie crucială privind dobânda cheie
- 09:16 - Reducerea accizei la motorină intră de azi în vigoare. Motorina rămâne la peste 10 lei/litru după măsura guvernului
- 09:05 - Guvernul pregătește înăsprirea legislației pentru exploatarea agregatelor minerale
- 11:15 - Audit la MAE: Peste 5 milioane de lei pierduți pe clădiri ocupate abuziv în Africa
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Iasi și pe Google News









