Accident de circulație cu șase VICTIME, la Mogoșești!

accident 2
Un nou accident rutier grav a avut loc pe șoselele din județul Iași.
Astfel, în noaptea de duminică, spre luni, un accident de circulație a avut loc în comuna Mogoșești. Potrivit doctorilor ieșeni, în urma impactului, au rezultat șase victime.
„
Am fost sesizați cu privire la producerea unui accident de cirulație
la Mogo
ș
e
ș
ti,
din care au rezultat șase
victime.
Dintre acestea, la
spital au fost transportate
cinci persoane, unul dintre
șofer
i
refuz
ând transportul la o unitate medicală”
, a precizat medicul Ovidiu Popa, din cadrul SMURD Iași. Conform acestuia, la spital a ajuns Gelu B. (61 de ani), pasager spate-dreapta în unul dintre vehiculele implicate în accident. El a suferit o contuzie de coloană lombară, un traumatism cranio-facial și un traumatism cranio-cerebral minor. De asemenea, la spital a fost transportată și E.B., o fetiță de un an și șapte luni, cu un traumatism cranio-cerebral minor, un hematom parietal drept și o contuzie la mâna stângă.
„
Primele dou
ă
victime au fost transportate cu
echipajul de prim-ajutor P
a
ș
cani. Copilul
a fost
transferat
ulterior
la
S
p
italul
S
f
ânta
Maria,
din Iași”
, a adăugat Ovidiu Popa. De asemenea, la spital a ajuns și Dana B., în vârstă de aproximativ 60 de ani, pasageră dreapta-față, cu un traumatism toracic și un traumatism cranio-cerebral minor, ea fiind transportată de către un echipaj de Ambulanță de tip B2. Mai mult, Laura B., de 30 de ani șoferiță, care avea centura pusă, a ajuns la spital cu un traumatism cranio-cerebral, un traumatism cranio-facial cu fractură de orbită dreapta și os zigomatic, o contuzie la torace și fracturi costale bilateral. Ea a fost preluată de un echipaj de tip C2, împreună cu o altă victimă, Tatiana R., de 40 de ani, ce a suferit un traumatism toracic minor. La spital a refuzat să meargă Mihăiță R., în vârstă de 40 de ani, șofer. „
Așadar, cele cinci victime au fost transportate la CPU Pa
ș
cani.
La
interven
ți
e au fost
trei
echipaje
de prim-ajutor din Pașcani și două din cadrul Ambulanței”
, a încheiat medicul ieșean. De remarcat este faptul că la fața locului s-au deplasat și echipaje ale Poliției Rutiere, care au efectuat cercetări, pentru a stabili care au fost cauzele producerii impactului, și au întocmit un dosar penal pentru vătămare corporală din culpă.
Citește și:
- 13:32 - Gheorghe Piperea aruncă bomba: „Hold-up administrativ la CNA! Decizia împotriva Realitatea Plus, un abuz”. Se cere desființarea instituției
- 13:21 - CNA analizează solicitarea de rediscutare privind retragerea licenței Realitatea PLUS, la ora 13:30
- 13:15 - George Simion: "Decizia închiderii Realitatea e motivată politic. E un atac la democrație"
- 12:35 - Audiență record pentru Realitatea PLUS după decizia CNA: Rămânem alături de voi
Urmărește știrile Realitatea de Iasi și pe Google News










