DIRECTORUL ADMINISTRAŢIEI NAŢIONALE „APELE ROMÂNE”, DEMIS DE MINISTRUL MEDIULUI

DIRECTORUL ADMINISTRAŢIEI NAŢIONALE „APELE ROMÂNE”, DEMIS DE MINISTRUL MEDIULUI
Diana Buzoianu susţine că România a pierdut peste 300 de milioane de euro din PNRR
Diana Buzoianu susţine că România a pierdut peste 300 de milioane de euro din PNRR pentru infrastructura critică de apărare împotriva inundaţiilor, nu s-a realizat niciun kilometru de dig.
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, l-a demis pe directorul Administraţiei Naţionale „Apele Române”, Sorin Lucaci.
Diana Buzoianu susţine că România a pierdut peste 300 de milioane de euro din PNRR pentru infrastructura critică de apărare împotriva inundaţiilor, nu s-a realizat niciun kilometru de dig din peste 400 care puteau fi construite, iar din cele 13 baraje şi tot atâtea poldere mai primesc finanţare doar câte unul - restul fondurilor fiind tăiate de Comisia Europeană.
Recent, ministrul Diana Buzoianu a anunţat că a trimis corpul de control la Apele Române, unde - afirma ea - din 9 mii de angajaţi, doar 130 sunt inspectori de control, iar reorganizarea de la începutul anului a dus la creşterea numărului de şefi.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 22:01 - Criză la pompe: stații fără motorină după ieftiniri record, apoi scumpiri bruște de până la 50 de bani pe litru
- 20:03 - România rămâne în urmă la infrastructură: doar 131 km de autostradă inaugurați și zeci de mii de kilometri de drumuri degradate
- 20:00 - Donald Trump avertizează Iranul: „Timpul nu este de partea lor”. Pentagonul anunță extinderea blocadei
Urmărește știrile Realitatea de Iasi și pe Google News














