NICUȘOR DAN, ÎNTÂLNIRE LA COTROCENI CU MARK RUTTE. NOI MĂSURI PENTRU SECURITATEA ROMÂNIEI ȘI FLANCULUI ESTIC AL NATO

NICUȘOR DAN, ÎNTÂLNIRE LA COTROCENI CU MARK RUTTE. NOI MĂSURI PENTRU SECURITATEA ROMÂNIEI ȘI FLANCULUI ESTIC AL NATO
Președintele României, Nicușor Dan, l-a primit miercuri la București pe secretarul general al NATO, Mark Rutte, aflat în prima sa vizită oficială în țara noastră.
Președintele României, Nicușor Dan, l-a primit miercuri la București pe secretarul general al NATO, Mark Rutte, aflat în prima sa vizită oficială în țara noastră. Discuțiile s-au concentrat pe situația de securitate din regiune, în contextul războiului din Ucraina, și pe măsurile prin care Alianța intenționează să întărească Flancul Estic.
„Am avut discuții ample cu Mark Rutte despre mediul de securitate, în special despre Flancul Estic și regiunea Mării Negre. Vom intensifica măsurile pentru a ne consolida postura de apărare și descurajare”, a declarat președintele Nicușor Dan.
Șeful statului a menționat că inițiativa Eastern Sentry reprezintă un pas major pentru creșterea prezenței aliate în România și pentru consolidarea apărării aeriene, mai ales în fața amenințărilor cu drone.
„Apreciez hotărârea lui Mark Rutte de a aduce mai multe capabilități aliate în România atunci când va fi nevoie, prin intermediul Eastern Sentry”, a subliniat Nicușor Dan.
Discuțiile au vizat și protejarea infrastructurilor critice, dar și întărirea securității cibernetice.
Președintele României a reafirmat angajamentul ferm al țării noastre față de Alianța Nord-Atlantică: „România va continua să își aducă contribuția pentru securitatea transatlantică, așa cum am convenit la ultimul nostru Summit de la Haga. Apărarea colectivă rămâne în centrul Alianței noastre.”
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 16:53 - Ultramaratonistul Adrian Șovea, lovit de o mașină în timpul cursei caritabile de 2.800 km
- 13:52 - Bogdan Hossu spulberă noua lege a salarizării. ”Sporurile pentru condițiile de muncă au scăzut” -VIDEO
- 13:24 - Cristian Mungiu a câștigat un premiu important la Cannes, cu filmul Fjord
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Iasi și pe Google News














