Advertising
Puși la plată, în urma unor scandaluri
22 oct. 2018, 09:30

amenda
Articol scris de Scris de Alexandru Damian
Agenții din cadrul Poliţiei oraşului Hârlău şi Secţiei IX de Poliţie Rurală au acţionat pentru prevenirea infracțiunilor și a contravențiilor.
În cadrul acțiunii au fost controlate 14 societăți comerciale, 40 de mașini și au fost verificate 16 căruțe, fiind legitimate 112 persoane. De asemenea, au fost date 17 amenzi, în cuantum de 8.250 de lei.
Astfel, un bărbat de 44 de ani, din oraşul Hârlău, a fost amendat întrucât a făcut scandal într-un loc public, având un comportament deviant, adresând injurii şi expresii vulgare persoanelor ce se aflau în apropiere.
Mai mult, un bărbat de 67 de ani, din comuna Șipote, a fost amendat cu suma de 400 de lei, întrucât, aflându-se sub influenţa băuturilor alcoolice, a făcut scandal în faţa locuinţei, adresându-i injurii şi cuvinte jignitoare soţiei sale.
În plus, un tânăr în vârstă de 25 de ani, din județul Vrancea, a fost amendat cu suma de 500 de lei, deoarece a efectuat acte de comerţ în comuna Plugari fără a îndeplini condiţiile prevăzute de lege.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 18:41 - Cristian Rizea: Declarații despre presupuse presiuni după intervenția din Parlamentul European
- 17:26 - Prima reacție a ministrului Culturii, după ce a fost înregistrat înjurând interesul național: ”Cineva dorește să mă discrediteze”-VIDEO
- 14:49 - Fjord, filmul lui Cristian Mungiu, în drum spre marele Oscar, după triumful de la Cannes
Urmărește știrile Realitatea de Iasi și pe Google News













