Alertă la graniță. Armata își retrage echipamentele de teama unei explozii a navei cu gaz din Ismail

Alertă la graniță. Armata își retrage echipamentele de teama unei explozii a navei cu gaz din Ismail
Ministerul Apărării Naționale a transmis că evacuează tehnica militară din zona Plauru – Ceatalchioi, în același timp cu populația și animalele
Ministerul Apărării Naționale a transmis că evacuează tehnica militară din zona Plauru – Ceatalchioi, în același timp cu populația și animalele. Există un risc mare ca echipamentele să fie distruse dacă vasul încărcat cu gaz, care arde în portul Ismail, va exploda. Portul ucrainean se află la o distanță foarte mică de malul românesc.
Oficialii armatei au precizat că în zonă sunt instalate sisteme de supraveghere pentru a monitoriza granița. Acestea vor fi mutate într-un loc sigur, conform procedurilor, dar capacitatea de a urmări ce se întâmplă în zonă nu va fi afectată. Ministerul a subliniat că protecția cetățenilor este pe primul loc, iar mutarea echipamentelor vine în plan secund.
Raed Arafat a explicat anterior gravitatea situației. Șeful DSU a spus că o eventuală explozie a navei cu gaz lichefiat ar putea afecta totul pe o rază de aproape 5 kilometri.
Citește și:
- 16:47 - FCSB rămâne fără antrenor: Mirel Rădoi a acceptat oferta celor de la Gaziantep
- 16:19 - TAROM, în prag de protest: sindicaliștii ies în stradă pe 28 aprilie
- 15:57 - Raed Arafat, pus sub acuzare pentru complicitate la contrabandă. Prejudiciu de peste 4 milioane de euro
- 15:47 - EXCLUSIV: Gabriela Firea față în față cu Anca Alexandrescu la „Culisele Statului Paralel”, azi de la ora 20:55
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Iasi și pe Google News














