Actualitate· 1 min citire

Pieton ucis de un șofer beat care a plecat liniștit mai departe

6 iul. 2022, 07:45
Actualizat: 6 iul. 2022, 07:45
Pieton ucis de un șofer beat care a plecat liniștit mai departe

Pieton ucis de un șofer beat care a plecat liniștit mai departe

Articol scris de Monica Ghinet

La data de 05 iulie a.c., în jurul orei 22.00, polițiștii rutieri ieșeni au fost sesizați prin SNUAU 112, despre un accident rutier care a avut loc în afara localității Movileni

La data de 05 iulie a.c., în jurul orei 22.00, polițiștii rutieri ieșeni au fost sesizați prin SNUAU 112, despre un accident rutier care a avut loc în afara localității Movileni.
Din cercetările efectuate la fața locului, a rezultat faptul că, un auto ar fi acroșat un pieton, iar conducătorul auto și-ar fi continuat deplasarea.
În aproximativ două ore de la sesizare, polițiștii Serviciului Rutier Iași au identificat și depistat bărbatul care ar fi condus autoturismul implicat în accident.
Acesta a fost testat alcoolscopic, rezultatul fiind de 0,58 mg/l alcool pur în aerul expirat.
În urma evenimentului rutier, pietonul a decedat, iar o persoană din auto a fost rănită.
Cercetările continuă sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de ucidere din culpă și vătămare corporală din culpă, părăsirea locului producerii accidentului fără încuviințarea organelor de poliție, conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe.


Sursa: Realitatea de Iasi

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea de Iasi și pe Google News